Ako vplývajú farby na dieťa?
Napriek tomu, že sa zrakové orgány bábätku vyvíjajú už v mamkinom brušku, dieťatko sa nenarodí s dokonalým zrakom. Musí ešte uplynúť niekoľko ďalších týždňov, aby mohol drobček vnímať svet vlastnými očami.
Od narodenia do troch mesiacov vníma novorodenec z celého spektra farieb len bielu, čiernu a odtiene šedej. V tomto veku sa ukončuje vývoj očiek a práve preto dieťatko prvé mesiace väčšinu dňa prespí.
Z pohľadu farieb je pre dieťa najdôležitejšie jeho blízke okolie: teda detská postieľka s hrajúcim kolotočom, miesto na prebaľovanie s pútavou visiacou hračkou, prípadne detské ležadlo so závesnými hračkami. Tieto môžu svojimi farbami a rôznorodými tvarmi dieťa zaujať a podporiť jeho vývoj. Netreba to však s pestrosťou farieb preháňať.
S pribúdajúcimi mesiacmi sa dieťatku farebné spektrum vnímaných farieb rozširuje. Vo veku od 3 do 6 mesiacov môžete do jeho zorného uhla pridať farebné hračky a detskú postieľku „obliecť“ do farebných obliečok.
Keďže 6- až 8-mesačné dieťa má už naplno rozvinutý cit pre farby, môžete to výborne využiť na podporu jeho vývoja a to tak, že drobcovi zabezpečíte farebnú detskú deku, podložku alebo jemný koberec s peknými detskými motívmi a pestrými farbami.
Fakt, že každá farba je iná, si dieťa začne uvedomovať od 18 mesiacov a okolo veku troch rokov by už malo vedieť základné farby aj pomenovať. Práve v tomto veku, kedy je mimochodom aj ideálny čas na presťahovanie ratolesti z postieľky do detskej postele, je ten správny čas na zariadenie detskej izby.
Ako ovplyvňujú farby pocity detí?
Výber farieb do detskej izby by sme nemali podceňovať. Nemyslíme aktuálne trendy a dizajnérske vychytávky. Aj z vlastnej skúsenosti vieme, že niektoré farby vyvolajú radosť, no naopak – niektoré nás dokážu až utlmiť.
Biela
Farba nevinnosti a zároveň symbolizuje začiatok. Očisťuje a dodáva silu. Je to farba úprimných a sebavedomých ľudí. V interiéri znásobuje pôsobenie ostatných použitých farieb. Avšak pozor – príliš veľa bielej pôsobí chladným dojmom.
Hnedá
Hnedá farbe je u detí najmenej obľúbená. Je to farba zeme a domova. Aj keď dodáva odvahu a pôsobí seriózne a hrejivo, vo väčšom množstve vyvoláva dojem hrubosti.
Žltá
Farba optimizmu a veselosti. Výborne pôsobí na myslenie, sebavedomie a podporuje kreativitu. Príliš veľa žltej farby ale detským očkám škodí, pretože odráža veľa svetla. Stlmte ju napríklad fialovou, modrou alebo zelenou. Tiež dajte veľký pozor na žltú farbu v okolí písacieho stola.
Zelená
Zelená je najpríjemnejšia farba pre ľudské oko. Je to farba prírody a zdravia. Upokojuje nervový systém a pozitívne pôsobí proti vyčerpanosti. Zelená farba vnesie do izby harmóniu a pokoj, napriek tomu však dokáže podporiť aj tvorivé myslenie a koncentráciu.
Tyrkysová
Tyrkysová je farba diaľok, morských lagún a priateľstva. Dokáže osviežiť unavený organizmus a posilniť sebavedomie a kreativitu.
Fialová
Symbol originality a diplomacie. Podporuje meditáciu, kreativitu a predstavivosť. V malom množstve pôsobí luxusne.
Červená
Červená je farba sily, odvahy a farba silných pozitívnych aj negatívnych emócií. Dokáže povzbudiť a rozprúdiť životnú energiu. Vo veľkom množstve pôsobí agresívne a môže vyvolať dokonca aj strach. Červenej farby sa ale vôbec nemusíte obávať, ak sa objaví len na malých plochách, napríklad na vankúšikoch alebo iných detských doplnkoch. Ak chcete v detskej izbe použiť červenú farbu, stlmte jej pôsobenie sýtozelenou farbou.
Oranžová
Pôsobí príjemne a vyvoláva pocit pohodlia, tepla a hojnosti. Možno preto práve túto farbu nájdete v jesenných dekoráciách. Podobne ako žltá – symbolizuje slnko. Keďže oranžová farba podporuje trpezlivosť a zaháňa únavu, často ju obľubujú ambiciózni a zvedaví ľudia.
Sivá
Z psychologického hľadiska je táto farba neutrálna a nevýrazná. Symbolizuje všednosť a vo veľkom množstve môže vyvolať smútok a spôsobiť depresie. Sivá však tvorí ideálny základ na kombinovanie s ostatnými farbami.
Čierna
Napriek tomu, že je podľa dizajnérov elegantná, často sa spája so smútkom. Vnímame ju ako autoritatívnu a silnú farbu s nádychom luxusu. Do detskej izby je ale táto farba úplne nevhodná.
Súboj ružová vs. modrá
Či chceme alebo nie, ružová farba reprezentuje ženský princíp, city a lásku. Priaznivo pôsobí na psychickú vyrovnanosť a dokáže upokojiť a harmonizovať okolie. Vo veľkom množstve spôsobuje útlm. Modrá farba pôsobí pokojne a pohodovo napriek tomu, že je považovaná za chladnú, ba až ľadovú farbu. Symbolizuje bohatstvo, inteligenciu a dôveru. Modrá farba dokáže zmierniť temperament a dokonca aj upokojiť srdcový tep a dýchanie, vďaka čomu býva uprednostňovaná do interiérov určených na oddych a relax. S modrou by sme to nemali preháňať. Vo veľkom množstve pôsobí nepriateľsky a chladne.
Rady na záver
Studené farby priestor rozšíria, tmavé farby miestnosť zúžia, biela farba priestor rozšíri, čierna farba naopak priestor zmenší a sivá/šedá farba bude pôsobiť neutrálne.
Oblúkom obíďte aj tzv. výstražné farebné kombinácie, ako sú červená a čierna, žltá a čierna, ktoré v nás naštartujú ostražitosť a mozog pripravuje telo na nebezpečenstvo.
Dokonca výrazná kombinácia čiernej a bielej farby použitej v detskej izbe môže mať vplyv na zníženie IQ dieťaťa, pretože blokuje nadšenie a spontánnosť.